כניסה להורים 

מאמרים

כיצד מסגרת משפחתון יכולה לתרום להתפתחות תינוקך
  
אינטראקציה ותקשורת - כאשר התינוק נמצא במסגרת עם עוד ילדים/תינוקות, קיימת האפשרות ליצור אינטראקציה עימם וגם עם המבוגרים (ההורים/גננת/סייעת). במסגרת הגידול בבית התינוק לא נחשף למגע עם ילדים אחרים או מבוגרים למשך זמן רב במשך היום ולכן אין לו האפשרות ליצור אינטראקציה עם אנשים/תינוקות זרים למשך זמן ממושך.
הסתגלות לשינויים - המעבר מהסביבה ההתפתחותית הביתית לסביבה/מסגרת חדשה מאפשרת לתינוק להתמודד עם שינויים כגון : סביבה חדשה, אנשים זרים, ילדים זרים, צעצועים חדשים וכו'. ההתמודדות עם השינוי תאפשר לתינוק להבין כי קיימות מסגרות אחרות ולכשיצליח להתמודד עם ההרגשה, הוא יבין כי הוא מסוגל ומסגרות אחרות חדשות פחות ירתיעו אותו. כל תינוק כמובן יגיב שונה וזמן ההסתגלות תהיה תלויה ביכולותיו.
יכולת רגשית להיפרד מאמא/אבא - במסגרת הביתית ההורים ובעיקר האמא נמצאים רב שעות היום ביחד וכמעט ולא מתאפשר לתינוק להיפרד מהם לזמן ממושך. במשפחתון, התינוק מבין כי קיים רגע בו אמא נפרדת ממנו אך היא גם חוזרת אליו. התרומה הינה כמובן לא רק במסגרת המשפחתון אלא גם בהמשך ההתנהלות היומיומית בין ההורים לתינוק, הפרידה והניתוק מההורים תהיה יותר קלה ואולי ללא בעיות .
דחיית סיפוקים – בזמן השהות בבית התינוק הינו לבד ללא תינוקות אחרים לחלוק עימם והכל סובב סביבו וכך מתנהלים גם ההורים. הם יעשו הכל בשביל התינוק ויתאמצו לספק לו את כל צרכיו ללא דיחוי . בעת השהייה במשפחתון ישנם עוד ילדים שחולקים ביחד צעצועים, זמן עם המטפלת והם אינם היחידים ו/או"הכוכבים" כך שאין התייחסות כל הזמן סביבם. במצב זה התינוק לומד לדחות סיפוקים ולמד כי הוא אינו היחיד במסגרת זו וכי יצטרך  לפעמים להמתין על מנת לקבל יחס, או לקבל בחזרה צעצוע שנלקח ממנו.
אתגרים בפתירת בעיות והצלחותמכיוון שישנם עוד ילדים, על התינוק ללמוד לחלוק עם הצעצועים ודברים אחרים. במהלך היום הוא יחווה מגע אולי לא נעים, הצעצוע שהיה בידו יילקח ממנו והוא יצטרך להתמודד למצוא פתרון לאותם מצבים קשים עבורו שאינו מכיר, הסביבה הינה שונה מהסביבה בבית ועל מנת להגיע לצעצוע מסוים יהיה עליו לעבור מכשולים בדרך, שלא כמו בבית שבדר"כ הכל נמצא קרוב אליו על מנת שלא יצטרך להתאמץ. כל אותם מצבים יביאו אותו להתמודד ולמצוא פתרונות , להבין שהוא רוצה וזקוק למשהו ובמידה וימצא פתרון, הוא יחווה גם הצלחה מהי. האתגרים שקיימים במשפחתון יכשלו אותו ויגרמו לסיפוק גדול ולביטחון מה שכמעט ולא קיים בבית.
חלק מחברה - התינוק במשפחתון הינו חלק מקבוצת ילדים, מסגרת, חבה. הוא למד שיש עוד נפשות חוץ ממנו והוא ינסה חמצוא עצמו בינהם ואולי אף להתחבר לתינוק מסויים, הוא ילמד כיצד להתנהג עם תינוקות/מבוגרים ואפילו ינסה לחקות אותם.
 
כתבה  : ורדית לנצמן
17/11/2019 י"ט חשון ה'תש"פ
נובמבר 2019
א ב ג ד ה ו ש
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-